מוכנות לכיתה א'

האם ילד צריך הכנה מיוחדת לפני העלייה לכיתה א'?

מאת: נועה סליבק, מרפאה בעיסוק התפתחותית

מוטוריקה עדינה- יכולות כגון שימוש ביד מועדפת, תיאום בין הידיים, תיאום עין יד, הפרדת תנועה באצבעות. יכולות אלו מהוות את הבסיס לאחיזת העיפרון והמספריים ובהמשך את הבסיס לשכלול המיומנויות הגרפומוטוריות. ילדים אשר יתקשו בתחום זה יראו קושי במשחקי השחלה והרכבה בגן, קושי בציור צביעה וגזירה והרבה פעמים נראה הימנעות בכל הנוגע לשולחנות היצירה בגן. חשוב כי לפני המעבר לכיתה א' הילד "יתיידד" עם תחום זה היות ובכיתה א' רוב היום הילד משתמש בכלי הכתיבה השונים ועוסק בכתיבה.

גרפומוטוריקה- ילדים מסוימים אוחזים עפרון/צבע בצורה לא יעילה אשר גורמת להם למאמץ רב ולהתעייפות או לציור וצביעה ברמה הנמוכה מהמצופה מהם. ילדים אלה יכולים להראות קושי בציור, צביעה, מעבר על נקודות, העתקת צורות, מספרים ואותיות.

התארגנות- ישנם ילדים המתקשים במטלות הדורשות התארגנות הן בחיי היום יום והן בפעילויות ליד שולחן בגן. קושי זה יכול לבוא לידי ביטוי גם בהתנהלות איטית במשימות שונות ובמעבר בין פעילויות. במעבר לכיתה א' ילדים אלה עלולים להראות קושי בהתארגנות עם תיק בית הספר והציוד הנלווה וכן עלולים שלא לעמוד בקצב הכיתה.

תפקודי קשב וניהול- ילדים עם קושי בתחום זה לרוב יראו דפוס פעולה פזיז, יתקשו לתכנן את צעדיהם ולבצע בקרה על מעשיהם מה שישפיע על איכות הפעילות אותה יבצעו. לרוב, ילדים אלה יתקשו לשבת ולהתמיד בפעילות לזמן ארוך וימצו מהר משחקים או פעילויות בגן או בבית. אלו ילדים שיתקשו לפתור בעיות ולהשתמש בגמישות מחשבתית על מנת למצוא כמה אופציות לפתרון. חשוב לפני המעבר לכיתה א' שהילד ירכוש אסטרטגיות לתכנון ובקרה אשר יעזרו לו בהמשך בדרישות הלימודיות.

מיומנויות חברתיות- ילדים עם קושי בתחום זה יתקשו להתנהל מול חבריהם לגן, ירבו בריבים ובקונפליקטים. פעמים רבות, ירצו מאוד לשחק ולהשתתף ביחד אך לא ידעו כיצד לעשות זאת בצורה מקובלת.

הורים רבים נוטים לחשוב כי מוכנות הילד לכיתה א' נמדדת ביכולת שלו לכתוב מספרים ואותיות או לאחוז נכון את כלי הכתיבה, אך ישנם עוד דברים חשובים שכדאי לשים לב אליהם.

לשאלות נוספות או להתייעצות מוזמנים לפנות לנועה סליבק, מרפאה בעיסוק התפתחותית, 052-8243130. 

כמרפאה בעיסוק התפתחותית הורים רבים לילדי גן חובה פונים אלי בשאלה זו.

לכן, סיכמתי את המיומנויות המרכזיות שחשובות לפני המעבר לבית הספר ואת הקשיים העיקריים שניתן לראות.

מוטוריקה גסה- ילדים המתאפיינים ביציבה לקויה: מתקשים לשבת בצורה יציבה אל מול שולחן, "נמרחים" ונשענים על חפצים, זקוקים לתמיכת כף היד בראשם על מנת להצליח ולהיות יציבים. בנוסף, ילדים הנמנעים או מתקשים במשחקי תנועה בחצר ובכדור, ילדים "מסורבלים" אשר נוטים ליפול. בכיתה א' מצופה מהילדים לשבת שעות רבות אל מול שולחן וכן להעביר את זמן ההפסקה במשחקי חצר מוטוריים.